Publikované

Prach v počítačoch!

Hučí Vám to ? Ide to pomaly a krvný tlak stúpa na 600 ? Príďte, upraceme!
Čistenie chladiacich častí počítačov je jeden z problémov, ktorý akoby pre užívateľa neexistoval.

Prečo je to tak ?

Odpoveď je jednoduchá. Ide ? Ide.- Neriešime nič. Hučí ventilátor? - kúpime si chladiacu podložku
Jedného dňa počítač zrazu nejde ani len zapnúť. - neočakávaný problém! 😉 Cena opráv v desiatkach, prípadne v stovkách eur.- poškodené pevné disky, poškodené grafické čipy, vyskratované napájacie zdroje.
*hurá prišli ste "neočakávane" o dáta!*

Ak raz za čas počítač nevyčistíte od mechanického prachu, čaká to aj Vás.
Samotný počítač vlastne funguje ako vysávač a samotné chladené prvky v ňom majú funkciu zberného sáčku.

Funkcia chladičov?

Chladiace prvky zabraňujú prehriatiu jednotlivých komponentov. Hlavne procesory a grafické karty sú osadené aktívnym chladičom - ventilátorom. Na častiach, ktoré nevytvárajú veľké množstvo prebytočného tepla je osadený pasívny chladič. Je to väčšinou medený, alebo hliníkový rebrovaný komponent, ktorý samozrejme tiež vyžaduje prúdenie vzduchu. Pevný disk, je špeciálna trieda. Jeho chladičom, je jeho samotné kovové telo. Disk obsahuje ložisko a ďalšie mechanické pohybujúce sa časti, kde dochádza k tvorbe tepla. Disky dosahujú v obvykle 5 400 - 15 000 otáčok za minútu, takže skutočné potrebujú *dýchať*.

Čo sa môže stať?

Vrstva prachu na pevnom disku môže spôsobiť stratu všetkých dát! Ložisko a elektronika vytvorí teplo, ktoré sa nemá kam odvádzať. Verdiktom je už len rosypanie ložiska,ktoré mechanicky poškodí platničky nachádzajúce sa vo vnútri, prípadne doslova zhorí elektronika. Pri procesoroch môže dôjsť pri nedostatočnom chladení ku prehriatiu, PC by sa mal v prípade vysokej teploty procesoru samostatne automaticky vypnúť, no pri okamžitom zapnutí sa môže nenávratne poškodiť.Grafická karta patrí medzi najcitlivejšie komponenty, hlavne v notebookoch. Pri častej a vyššej záťaži (hranie hier) sa prehriatiu bez pravidelného čistenia nevyhnete. V prípadoch, kedy máte grafickú kartu integrovanú na základnej doske, môžete počítač rovno vyhodiť. Oprava je finančne nerentabilná. Čipset, je komponent ktorý vlastne riadi všetko, čo vnútro počítača obsahuje, po jeho prehriatí sa stáva obvykle to isté, čo pri procesoroch. Napájací zdroj v kombinácii s prachom sa rovná vyhoreniu a skratu! Môže dôjsť k prepätiu na komponenty, ktoré nápája a tie môže zničiť za jednu mikrosekundu. Najväčší problém prachu je jeho elektrická vodivosť a elektrostatika !! Môže vyskratovať prakticky každý jeden komponent!

Čistili ste a stále hučí?

Je čas zveriť Váš počítač do rúk odborníkov.
Medzi chladičom a čipom, ktorý chladí je ešte vrstva teplovodivej pasty, tá samozrejeme nemá nekonečnú životnosť. Časom stráca táto pasta jej účinky, tvrdne a nespája dokonale samotný čip s chladičom.
Ak ste dlhodobejšie fungovali na počítači, ktorý mal prachom zanesené chladiče, je dosť pravdepodobné, že táto pasta bola vystavená teplotám, na ktorú nebola stavaná a stratila tak svoju podobu, zoschla a vymrvila sa.

Zhrnutie:

Súčiastky počítačov sú veľmi citlivé na teplo, preto odporúčame pravidelné čistenie od mechanického prachu.